Prepper přežije i pád společnosti. Ale musí mít vybavení

Každý prepper věří, že společnost jednoho dne zanikne, a přežijí jenom ti nejsilnější. Musí ale tvořit komunitu a postupovat společně, aby obnovili civilizaci a nastolili řád. Nejde o zombie apokalypsu, ale o hlubokou recesi přerůstající v anarchii a rozpad světa, jaký známe. Politici nebudou znamenat nic, ozbrojené složky nezvládnou nastolit pořádek, a celá společnost propadne panice a beznaději. Preppers budou ti, co přežijí a položí základy nové fungující společnosti. Dobrá myšlenka, která se neobejde bez správných nástrojů. Přežiješ pád společnosti?

Budeš ten, co přežije pád společnosti?

Preppery mezi sebou nepoznáte, jsou jako my

Preppers, nebo také survivalisté, předpokládají zánik moderní civilizace, zákonů, politiky i ekonomiky. I když si ho nepřejí, různými způsoby se na něj připravují. Mezi tím ale žijí úplně normální životy a mají civilní povolání (doktor, automechanik, kuchař, řemeslník, zedník atd.). Klidně tak můžou denně chodit kolem vás, ale nepoznáte je. Nemívají žádný odlišný styl oblékání nebo poznávací znamení. Jsou jako my ...jenom o krok napřed.

Takže pokud se základy současné civilizace zhroutí, jsou připraveni postavit nové a vytvořit fungující komunitu, kde každý umí něco. A teď nejde o zombie apokalypsu jako ve Walking Dead ...ale o přežití mezi ostatními lidmi. Prepperem se stává v podstatě každý, kdo smýšlí stejně jako lidé po celém světě, kteří se na pád civilizace připravují. V praxi ovšem samotné myšlenky nestačí a je vhodné si pořídit alespoň základní vybavení.

Info: Preppeři nejsou ti, kteří zneužijí situace a začnou rabovat obchody, mlátit slabší a všechno demolovat po vzoru Negana z TWD. Mají etický kodex. Jsou spíše jako Rick Grimes, který chce chránit "svůj lid", zajistit mu dostatek jídla a dopřát mu v každé situaci co nejlepší život. I mimo preppery se často vidí menší skupinky lidí, které si v těžkých časech vzájemně pomáhají. Ať finančně, tak materiálně a psychicky.

K přežití postačí i základní nástroje

Co se zdá dnes jako nástroje minulosti, může v „době prepperů“ zachraňovat životy a rozhodovat o přežití. Ať se jedná o stavbu přístřeší, zpracování jídla, výrobu pastí nebo lov zvěře, vyžaduje každá z činností určitý nástroj. Survivalista by měl být připraven na různé situace a podle nich také zvolit jednotlivé nástroje:

Univerzálním nástrojem je mačeta

Mačety poslouží ke kosení přírody nebo přeseknutí klacků. Některé masivnější zastoupí sekeru, a lze jimi zpracovat tlustší dřevo. Jedná se například o taktickou mačetu po vzoru khuhri, nebo přímo o khukri z damaškové oceli, která je exktrémně tvrdá a má jedinečný vzor vytvořený překládáním oceli během kování. Rozhodli jste se spát v přírodě? Mačeta poslouží k vybudování jednoduchého přístřešku z větví, nebo s ní jen nasekáte dřevo na táborák. Několik máchnutí mačetou předělí i silnější větve, které pak můžete opracovat nebo dále přesekávat.

Meče k obraně i prosekání přírody

Meče všeho druhu lze použít jako sečný nástroj namísto mačety. Ty masivnější se dají rovněž použít k přesekávání tenkých dřevin, případně poslouží jako efektivní nástroj k obraně. Jestli zvolíte kvalitní gotický meč Teutonic, nebo raději sadu Shinobi mačet, je čistě na vás. Když procházíte přírodou a musíte projít přes rozlehlé území plné ostružin, stačí pár dobře mířených "sekanců" mačetou nebo mečem, a cesta je volná.

Nože využijete při zpracování potravin či ořezávání dřeva, vydlabávání a při různých řemeslech. Stejně jako mačety, mají i nože různé druhy a podle toho své využití. Chcete-li ořezat konce klacků do správného tvaru, hodí se velké pevné nože s širší čepelí. V přírodě poslouží skvěle například lovecký nůž Antler. K opracování chycené ryby bude naopak lepší menší nůž s tenčí řeznou částí.

Sekery jsou nezbytné při zpracování dřeva. Ať už pro stavbu přístřeší, nebo výrobu dřevěných nástrojů a pastí na zvěř. Pro osekávání větví a jejich čištění postačí jednoduchá campingová sekerka. K naštípání dříví nebo kácení stromů se více hodí klasická s masivnější konstrukcí. Zadní plochá strana sekery navíc poslouží i jako kladivo nebo krumpáč. V tomto ohledu je opravdu skvělá univerzální sekera Fire Steel, s níž je v kompletu také pilka a křesadlo. Pro stavbu přístřešku i přežití ideální. Celé generace pak vydrží třeba damašková sekera Rescue Fireman, která nabízí skvělou cenu a jednu z nejtvrdších ocelí na světě s unikátním vzorem.

S kuší zasáhnete cíl s naprostou přesností

Kuše najdou uplatnění třeba při lovu divoké zvěře, kterou se nepodaří chytit do pasti. V nabídce jsou klasické kuše s pažbou, ale i jednoruční pistolové, jako je například Beater 3v1. Obvykle mívají delší dostřel než luky a k natažení postačí menší síla. To platí pro kladkové i klasické, které si přišlápnete k zemi a natahujete oběma rukama. Šipky jsou většinou páleny větší silou než šípy z luků; nevýhodou je ovšem pomalejší nabíjení. A pokud hledáte opravdu profesionální nástroj k rychlé střelbě, nezklame rychlonabíjecí kuše ChaP Shot od výrobce Cold Steel.

Rychlejší střelba pomocí luku

Luky jsou alternativu ke kuším, oproti nimž umožňují mnohem rychleji nabíjet, respektive zakládat šípy, míření však nemusí být vždy tak jednoduché a přesné. K natažení robustnějších luků je potřeba mnohem větší síla, neboť tětivu napínáte pouze jednou rukou. Oproti kuším jsou luky skladnější a lépe se nosí. Pro začátečníky i pokročilé střelce vychází ve skvělém poměru cena / výkon kladkový luk Profi Beginner 3v1.

Základní nástroje ze survival vybavení

Survival vybavení nabídne například křesadlo, kterým rozděláte oheň na jediný tah. Nevadí, pokud zmokne, nebo si na něj sednete, je velmi odolné. Kompas vám zase pomůže najít správný směr, a baterka nebo svítilna zajistí viditelnost i v noci. Většinu těchto základních nástrojů obsahuje KPZ (krabička poslední záchrany).

Info: I když se dají mačety, nože a spousta dalších nástrojů použít jako zbraně, měly by sloužit primárně k přežití, nebo pro nutnou sebeobranu. V žádném případě k napadání druhých!

Abyste s sebou nemuseli nosit jednotlivé nástroje zvlášť, existují „tools“ několik v jednom. Například Yawara ukrývá v rukojeti křesadlo pro rozdělání ohně, a zároveň poslouží i jako taktické pero k sebeobraně. Kovová lopatka 8v1 pak nabízí ozubenou čepel pro sekání tenčích klacků, bodec k lovení ryb, křesadlo, ocelovou špici pro údery (například k rozbití okna) nebo otvírák.