Stručný návod na údržbu Damaškové oceli

Návod na údržbu damaškové oceli

 

Vzhledem k častým dotazům zákazníků na téma, jak správně pečovat o damaškový nůž, jsme se rozhodli pro Vás exkluzivně vytvořit základní seznam rad, jak správně pečovat o Váš nový damaškový skvost. 

 

  1. Nikdy neumývat v myčce na nádobí nebo plném dřezu ostatního nádobí

Damašková ocel je náchylná na změnu teplot v myčce, tedy na teplou vodu při mytí a následné sušení. Čepel má tendenci ihned si opatřit rezavý kabát, který žádný z nás na svém noži vidět nechce.

 

  1. Oplachovat pod proudem teplé vody a následně otřít utěrkou

Správný postup mytí damaškové čepele není vůbec žádná věda. Stačí Vám si jen na kohoutku dát teplou vodu, tak jako když myjete nádobí a pod proudem tekoucí vody jej umýt, aby veškeré nečistoty a šťávy z krájených surovin odtekly z čepele.  

 

  1. Opatřit čepel damaškového nože mastným filmem

V zásadě je to běžný postup u jakýchkoliv zbraní všeobecně. Čepel není vyrobená z nerezové oceli, tudíž vyžaduje základní údržbu v podobě mastného filmu na povrchu. Ve zkratce stačí, když čepel svého damaškového nože v nejlepším případě potřete jemnou vrstvou bezbarvého nezávadného silikonového oleje, pokud jej však nemáte, postačí i klasický stolní olej. 

 

  1. Neskladovat s ostatním kuchyňským náčiním pohromadě (nejlépe uložit samostatně)

Damašková ocel je krásná a obdivuhodná věc. Avšak krásná kresba na povrchu není nezničitelná a při nešetrném uskladnění ji můžete poškodit (poškrabat). 
Nejsnazší způsob, jak tomuto problému předejít, je skladovat Váš damaškový poklad tak, aby nepřišel k úhoně kontaktem s další ocelí.