Vážení zákazníci, aktuálně probíhá re-design našeho e-shopu. Omluvte případné nedokonalosti, brzy bude vše hotové. Děkujeme!

Ninjové a samurajové

Dobrý den. Mám tady pro vás úplně nový článek o bojovnících starého Japonska. Když se řeknou v jedné větě slova „Japonsko“ a „bojovník“, okamžitě si vybavíte dvě postavy - samuraje a ninju. Oba byli slavní japonští bojovníci, ale používali zcela jiné zbraně a bojové taktiky. V tomto článku se podíváme na oba tyto bojovníky a podrobně prozkoumáme jejich nejvíce smrtící zbraně. Věřím a doufám, že se vám můj článek bude líbit.

Ninjové

Ninja. Legendární japonský expert na zabíjení. Nejznámější zabiják historie. Postrach samurajů. Ale díky čemu se ninjové tolik proslavili? A jaké byly jejich nejpoužívanější zbraně?

Ninja

Abyste pochopili podstatu síly ninjů, musíte vědět, odkud se vzali. Původně to nebyli bojovníci, byli to farmáři, vesničané, rolníci. Jako většina lidí i oni toužili po svobodě, ale Japonsku tehdy vládli feudální páni a jejich vojenská kasta samurajů. To byli skvěle vycvičení bojovníci. Ve férovém boji by proti nim farmáři a vesničané neměli moc šancí, proto musela jít férovou stranou. Síla ninjů je v jejich obratnosti a v jejich způsobu myšlení, který jim umožňuje dělat naprosto neočekávané věci. Odvedou vaši pozornost a už jste bez nohy. Ani se nenadějete a máte písek v očích. Ninjové byli první vojáci zvláštních jednotek.

V boji ninjové používali cokoliv, co by jim poskytlo sebemenší výhodu. Ninja dává přednost prvku překvapení. Ninja nemá žádné brnění, nic ho tedy nechrání proti případnému zásahu, je ale mnohem rychlejší a má na výběr doslova celý arzenál zbraní. Ninja ovládal opravdu hodně zbraní, protože když vás nemohl zasáhnout s jednou, podařilo se mu to s tou druhou. Když vás netrefí nahoře, zasáhne vás dole. Když to nejde dole, zkusí to zase nahoře.

Ninja se nesnažil vší silou něco zasáhnout, cílem byla přesnost. Ninjové pracovali na co nejlepší technice. Každý jejich úder měl být co možná nejsmrtelnější. Ale nečelili síle ještě větší silou, snažili se vyvést soupeře z rovnováhy. Ninja se při tréninku nezaměřoval jen na fyzickou sílu, ale i na sílu ducha. Díky tomu vítězil nad samuraji.

Ninjovy nejpoužívanější zbraně

V Japonsku se ninjové stali doslova legendou, díky bojům proti obávaným samurajům, v nichž vítězili. Ninjové měli zbraně pro každou situaci. Nejobávanější byl jejich meč spojující v sobě rychlost a údernou sílu. Vyvinul se ze samurajského meče Katana, říká se mu Ninjato. Ninjato je 70 centimetrů té nejostřejší oceli určené pro sekání i bodání. Jedno z jeho tajemství je dlouhá pochva, ale meč uvnitř je o něco kratší. Díky tomu se dá mnohem rychleji vytasit.

Katana Ninjato

Jednou z ninjových nejjednodušších a nejúčinnějších zbraní byla foukačka. Je vyrobená z bambusu a vystřeluje malé šipky. Šipky samotné mohou vypadat docela neškodně, ale jejich špičky byly namočené v opravdu prudkém jedu, známém jako tetrodoxin. Ten pochází z ryby jménem čtverzubec fugu. Díky koncentrovanému jedu na špičce stačí jediný zásah a jste mrtví.

Ale ninjovou asi nejznámější zbraní byl shuriken neboli hvězdice. Vrhací zbraň ostrá jako žiletka, kterou neomylně zasahuje svůj cíl. Když vrháte shurikenem, používáte techniku hodu z napřažené ruky. Co nejvíc síly a rychlosti. Ostří shurikenů připomíná několik skalpelů. Skalpely letící vám přímo do tváře, přímo do vašeho oka, přímo do krku, přímo do hrudníku.

Kovaná vrhací hvězdice SHARP SUN

Vrhací hvězdice a otrávené šipky jsou ale smrtící jenom tehdy, pokud zasáhnou cíl. Samurajové však byli celí v brnění, což omezovalo možnosti použití shurikenů a foukaček. Ninjové ale mají tajnou zbraň určenou k zabíjení. K zabíjení samurajů v brnění. Tou zbraní je Kusarigama. Kusarigama je vlastně kombinací dvou zbraní - ostrého srpu a řetězu s koulí na jeho konci. Srp zvaný Kama původně používali rolníci na sklízení pšenice. Snadno jím zachytíte a znehybníte končetiny nebo jím zachytíte soupeřovu zbraň. Pak máte řetěz. Závaží na jeho konci mu dává velkou rychlost. Snadno se omotá kolem končetin. Jak krouží, odstředivá síla se postará o zbytek. Když potom srpem zasáhnete protivníka do boku, musíte silně trhnout ven a vyrvete všechno, co zachytíte uvnitř soupeřova těla. Kusarigama je rychlá a smrtící.

Ale jedna z nejlepších ninjových zbraní proti brnění byla pro samuraje naprostým překvapením - černá vejce. Byla to vyfouknutá vejce naplněná rozdrceným sklem. Za pomoci dostupných předmětů se tak ninjům podařilo stvořit zbraň k oslepení protivníka. Jednoduchá, ale efektivní zbraň. Rozdrtíte vejce rukou, hodíte na samuraje a ten nemá šanci. Právě tato černá vejce dala vzniknout legendě, že ninja dokáže zmizet v oblaku prachu. Jen si představte, jak máte v očích rozdrcené sklo. Působí to strašnou bolest a zhoršuje se to s každým mrknutím, protože vám kousky skla škrábou rohovku. Tím jste o krok blíž smrti.

Černé vejce

Černá vejce ninjů se ale neplnila jenom sklem. Ninjové do nich dávali i koncentrovanou tekutinu vyrobenou z chilli papriček. Ninjové tak vyvinuli první pepřový sprej na světě! Pepř a chilli papričky v očích způsobují opravdu trýznivou bolest. Černá vejce tak vlastně přiblížila nepřátele smrtícímu úderu ninjů. Stačí, když se ta věc rozstříkne blízko soupeřových očí. Začne to pronikat dovnitř a vyvolá prudkou bolest.

Samurajové

Samuraj. Japonský rozsévač smrti, rychlý jako blesk. Tohoto bojovníka známe především z hollywoodských filmů jako „Poslední samuraj“ nebo „47 róninů“, ale jací byli ve skutečnosti? A jaké zbraně používali?

Termín samuraj znamená „sloužit“. Samuraj sloužil svým pánům, což byli ve středověkém Japonsku feudální páni. Právě samuraj obstarával boj a chránil šlechtu. Nejlepším osudem, jaký mohl samuraje potkat, bylo jít do boje a zemřít za své pány, být loajální a čestný.

Styl samurajského boje byl směsicí divošských a civilizovaných způsobů. Každý pohyb musí být precizní, chyba neexistuje. Samuraj nedělá chyby. Samurajům byla vlastní inteligence, načasování, síla a reflex. Samuraj vstupoval do boje naprosto soustředěně. Samuraj vždy používal v boji svůj vytříbený intelekt, prozíravost, používal strategii a hledal slabá místa svého protivníka. Našel si soupeře a bojoval s ním, dokud ho nezabil nebo dokud nebyl sám zabit. Na panteonu válečníků je samuraj určitě ten největší.

Japonská kultura věřila, že při výcviku nelze promeškat ani minutu. Čím dříve se s výcvikem zabíjení nepřátel začalo, tím lépe. Samurajský výcvik neměl konce, stále se při něm hledala dokonalost mysli, těla a zbraně. Samurajové věřili, že vzdělaný válečník je vražednější.

Samurajové používali brnění, ovšem nikdy ne štíty. Samurajové věřili, že štít je výrazem slabosti. V Bušidó se říká: „Jdeš-li do boje odhodlán zemřít, přežiješ. Jdeš-li do boje a doufáš, že přežiješ, určitě to nedokážeš.“

Pro samuraje byl jediným rovnocenným soupeřem jiný samuraj. Takže není pochyb o tom, že samurajové byli jedni z nejlepších válečníků dějin.

Samurajské zbraně

Hlavní zbraní samuraje byla katana - tři čtvrtě metru zahnuté oceli ostřejší než břitva. Katana představuje možná nejstrašnější zbraň, jakou kdy člověk vyrobil. Má úžasné ostří tvrdé jako diamant. Samurajové věří, že katana obsahuje samotnou duši samuraje. Tasení katany z pochvy se stalo samostatným bojovým uměním zvaným lai-jutsu. Japonci celé roky studovali, jak se co nejrychleji dostat z bodu A do bodu B. Samuraj svého nepřítele zasáhl rovnou při tasení.

Katana RED WARRIOR

Dnes se pro zkoušení sekacích vlastností samurajské katany používá materiál zvaný Tatami - ekvivalent lidské kosti. Ale ve feudálním Japonsku existoval i lepší způsob, jak otestovat ostrost meče - použít lidská těla. Když vás přistihli při krádeži, usekli vám ruku. Když jste byli obviněni z vážnějších zločinů, přesekli vás vedví. Meči, který dokáže rozseknout člověka vejpůl, se říkalo „meč pro jedno tělo“. Ale z historie známe i meče, které dokázaly přeseknout dvě, tři, čtyři těla.

Dávno předtím, než se duší samuraje stala katana, zdokonalili japonští válečníci smrtonosnou zbraň zvanou Yumi. Luk vysoký více než dva metry, tedy více než měří lučištník. Tato délka umožňuje ohromnou palebnou sílu. Samurajové byli mistři lukostřelby a v boji mířili na oko nepřítele, aby byla rána smrtelná.

Luk Yumi

Samurajský styl boje byl založený na dovednosti a přesnosti. A na porcování soupeře se nic nehodilo víc, než Naginata - dva metry porcovací síly s ostřím jako břitva. Poprvé tuto zbraň začali používat mniši v klášterech, protože na kláštery útočili všemožní nájezdníci. V rukou odborníka rozsévala Naginata smrt i na větší vzdálenost. Bojovníci prováděli rozmáchlé pohyby, přehazovali úchop, mohli odrážet útok, útočit… Rozmáchlými pohyby si udržovali protivníky od těla.

Naginata

Ovšem jedna ze samurajských zbraní byla tak strašlivá, že se stala součástí mýtů o zlých stvořeních. V západní mytologii nosí ďáblové vidle, japonští démoni nosí mnohem strašnější zbraň - Kanabo. Kanabo dokázala lámat meče, prorážet brnění a tříštit kosti. Kovové cvočky na zbrani dokázaly rozervat téměř cokoliv. Tato hrozivá zbraň je hodně těžká, váží kolem 14 kilogramů. Je to bourací koule, kterou držíte v rukou.

Kanabo

A tím tento článek končí. Poznali jsme dva legendární japonské bojovníky, jejich bojové taktiky a nejstrašnější zbraně. Doufám, že se vám tento článek líbil.

Zdroje obrázků:

Kusarigama: http://www.rwbyrpg.com/t261-as-it-began-open

Ninjato: http://www.trueswords.com/masahiro-engraved-dragon-ninjato-sword-razor-sharp-p-5013.html

Černá vejce: http://japanory.typepad.co.uk/japanory/transport/

Naginata: http://casiberia.com/product/naginata/sh1020

Yumi: https://en.wikipedia.org/wiki/Yumi

Kanabo: http://www.sagacombat.com/blog/5-fairly-normal-martial-arts-weapons-you-never-trained/