Vážení zákazníci, aktuálně probíhá re-design našeho e-shopu. Omluvte případné nedokonalosti, brzy bude vše hotové. Děkujeme!

Nezávislá recenze od zákazníka

Samurajské a ninja zbraně - recenze

Já - Soren Alba - za tu dobu, co u vás nakupuji zbraně, jsem si u vás koupil velké množství zbraní charakteristických pro dávné feudální Japonsko. Jednalo se především o vrhací šipky, nože a hvězdice, ale také o samurajské meče a dýky, nunčaky a nově i o bojový ninja vidlice. O těchto zbraních jsem už dříve napsal několik článků, ale zatím jsem na ně nenapsal žádnou recenzi. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek. V něm popíšu své zbraně ze světa samurajů a ninjů, které jsem u vás nakoupil, a zmíním zde jejich vlastnosti, výhody a nevýhody. Doufám, že se vám článek bude líbit.

Nejdřív zde ale uvedu seznam japonských zbraní, které jsem na vašich stránkách nakoupil:

1x Katana „LAST SAMURAI“

1x Samurajský nůž/dýka „TANTÓ“ stříbrná

1x Samurajský nůž/dýka „TANTÓ“ zlatá

2x Bojová vidlice „SAI“

1x Nunchaku „STEEL“

1x Nunchaku „STRAIGHT“

1x Sada vrhacích šipek „OLD CHINA“ (4 šipky)

1x Sada vrhacích šipek „ARMY“ (4 šipky)

1x Sada vrhacích nožů „MASTER MIX“ (6 nožů)

1x Sada vrhacích nožů „DOUBLE NINJA“ (2 nože)

1x Vrhací nůž „THROWING STRIKE“

1x Vrhací nůž „PILOT“

1x Vrhací nůž „JUNGLE“

1x Vrhací hvězdice „ARROW“ trojcípá, stříbrná

1x Vrhací hvězdice „ARROW“ čtyřcípá, stříbrná

1x Vrhací hvězdice „ARROW“ čtyřcípá, černá

1x Vrhací hvězdice „ARROW“ šesticípá, stříbrná

1x Vrhací hvězdice „ARROW“ šesticípá, černá

1x Vrhací hvězdice „ARROW“ sedmicípá, stříbrná

1x Vrhací hvězdice „ARROW“ osmicípá, stříbrná

1x Vrhací hvězdice „NATTY“ pěticípá, stříbrná

1x Vrhací hvězdice „NATTY“ pěticípá, černá

1x Vrhací hvězdice „NATTY“ sedmicípá, stříbrná

1x Vrhací hvězdice „NATTY“ osmicípá, černá

1x Vrhací hvězdice „ARMY NATTY“ pěticípá

1x Vrhací hvězdice „ARMY NATTY“ sedmicípá

1x Rozkládací vrhací hvězdice „SECRET BLADE“ stříbrná

 

To jsem ale fanda do japonských zbraní, že? :)

Samurajský meč

Katana „LAST SAMURAI“ je opravdu největší zbraní v mé rozsáhlé sbírce, a rozhodně i nejvíce symbolickou zbraní. Na první pohled je to věrná replika katany, kterou na konci filmu „Poslední samuraj“ kapitán Nathan Algren podává japonskému císaři. A v klasickém dřevěném stojanu vypadá vskutku tradičně. Vizuálně tedy velice vydařená. Když ji pak držím v rukou, vážně se cítím trochu jako samuraj. A díky neostřené čepeli ji skvěle používám na trénink japonských bojových umění kendo a aikido. A sama o sobě je tato zbraň korunním klenotem v mojí sbírce.

Katana LAST SAMURAI

Samurajské dýky

Potom tu jsou samurajské dýky „TANTÓ“. Pořídil jsem si ve stříbrné i ve zlaté variantě. Obě dýky jsou fyzicky identické, liší se jen v barvě rukojeti. A obě tyto barvy se skvěle hodí k tomu elegantnímu koženkovému pouzdru. Jsou velice krásné na pohled a zároveň plně funkční jako nůž či malá mačeta. Mám to vyzkoušené. To, že jsou tyto nože moderní verzí samurajských nožů, je však dělá takové obřadné. A to se mi na nich také líbí.

Samurajská dýka tantó

Vrhací nože

S těmito zbraněmi je nejvíc zábavy. Ve sbírce mám vrhací nože a šipky nejrůznějších tvarů a barev, což je jedna z věcí, na které si u své sbírky zakládám. Jak jsem však zjistil, různé nože mají různé letové vlastnosti a zabodávají se různými způsoby.

Začneme u vrhacích šipek „OLD CHINA“ a „ARMY“. Jsou to tenké vrhací nože, spíš šipky, které se liší jen v typu pouzdra. Nejsou ostřené po stranách, jenom na špičce. Díky své velice nízké hmotnosti se s nimi dá házet i na větší vzdálenost, přičemž jim ve směru letu pomáhají ty červené letové třásně, což jim rovněž dodává na dávnověkém vzhledu. Avšak zabodávají se obtížně do dřeva, nejlépe se zabodávají do krabic. Sice se mi úspěšně podařilo naučit zabodávat je i do dřeva, ale chce to více cviku. Podobně je tomu i u vrhacích nožů „DOUBLE NINJA“, což jsou dva různě velké nože trojúhelníkového tvaru. Díky své malé velikosti se dají držet v ruce pouze palcem, a potom s nimi hodím jako ninja. Velice příjemný pocit.

Potom jsou tu nože „MASTER MIX“ a „DOUBLE NINJA“. Tyto nože jsou broušené po obou stranách (výjimkou je jeden nůž ze sady „MASTER MIX“), díky čemuž se do terče zabodávají velice snadno. Díky tvaru šipek mají poměrně vysokou razanci, zároveň díky tomu tvaru připomínají Bo shurikeny. Na sadě „MASTER MIX“ se mi líbí to, že každý nůž má jedinečný tvar, což je v kombinaci s černo-stříbrnou barvou velice nádherné. Asi nejlépe z celé sbírky se mi však hází s nožem „THROWING STRIKE“, což je Bo shuriken sám o sobě. A díky své vysoké hmotnosti se zabodává velmi pevně.

A potom jsou tu vojenské vrhací nože „PILOT“ a „JUNGLE“, které sice nevypadají japonsky, ale zabodávají se také velice dobře. Ať už s paracordovým provazem na rukojeti nebo bez něj. Vyzkoušel jsem obě varianty, lano jsem odmotal a házel. Zároveň jsem viděl, jak vypadají bez lana. A potom jsem na ně ten provaz zase namotal, úplně stejným způsobem. Zjistil jsem, že se drží mnohem lépe s omotávkou kolem rukojeti, která mimo jiné i odsává pot, takže se nože drží bez problému i se zpocenou rukou. Navíc jim ta omotávka dodává na kráse. Díky své hmotnosti mají vysokou razanci, ale zároveň je lepší s nimi házet na menší vzdálenosti. V mém případě je to nějakých sedm metrů, abych se s nimi trefil do terče.

Vrhací nože ARMY

Vrhací hvězdice

Jak jsem zjistil, obě série vrhacích hvězdice se od sebe liší vlastnostmi i zpracováním. Hvězdice z řady „ARROW“ mají trojúhelníkové hroty ve tvaru hrotů šípů, které sice vypadají středověce, ale trochu hůře se drží v ruce. Rovněž jsou na každé hvězdici jen matně viditelné nápisy. Ale zabodávají se celkem dobře.

Hvězdice řady „NATTY“ jsou mnohem kvalitněji zpracované. Hroty se nepodobají šípům, jejich spoje se středem hvězdice jsou více oblé, což vypadá mnohem přirozeněji. Také jsou jejich hroty ostřejší, takže se lépe zabodávají do terče. Hvězdice „ARMY NATTY“ jsou co se týče tvaru stejné jako „NATTY“, liší se jen v maskáčové barvě.

S oběma typy hvězdic se však hází velmi dobře, a je to také dobrá zábava. Také to člověku pomůže, když ho něco naštve. Člověk tak upustí trochu páry, když vrhá do terče, či v mém případě do stromu. Ovšem jak jsem zjistil, čím má hvězdice více hrotů, tím blíže je třeba být k terči. Hvězdice se třemi, čtyřmi nebo pěti hroty se dají házet na větší vzdálenost, ale mají trochu menší razanci. Hvězdice se šesti, sedmi či osmi hroty se zabodávají více, ale na menší vzdálenosti.

Nejzajímavější je však rozkládací hvězdice „SECRET BLADE“. Díky rozkládacím hrotům je až dvakrát větší, než klasická pevná hvězdice. Je sice primárně určená k dekoraci, avšak úspěšně s ní vrhám do terče. Naučit se s ní házet se po čase dá, nevýhodou je však hmotnost skoro čtvrt kilogramu. Díky tomu lze s ní vrhat na menší vzdálenosti, tak čtyři metry. Mohl bych se pokusit i o delší hody, ale nechci riskovat poškození rozkládání hrotů. Ale i s touhle hvězdicí je zábavné házet.

Kované vrhací hvězdice LIVING HISTORY

Nunčaky/nunchaku

S touto zbraní je trénink rozhodně nejakčnější. Člověk může máchat kolem sebe a provádět nejrůznější triky. Je však nutné dávat pozor, aby nedošlo k zranění, neboť úder také pěkně bolí. Ale časem se to člověk naučí. Díky lakovanému dřevu, které mají nunchaku „STRAIGHT“, si člověk nemusí dělat obavy z toho, že by se mu zarazila nějaká tříska, a kovový řetěz drží velmi pevně, takže buchar nikam při pohybech neuletí. Potom jsou tu duté kovové nunchaku „STEEL“, které se dají použít jako obušek i jako nunčaky. Ovšem tyto kovové nunčaky vydávají větší hluk, neboť jsou kovové a duté. Ale je to příjemný, skoro melodický zvuk. A když člověk používá oboje nunčaky najednou, cítí se vážně jako v kung-fu filmu. Velmi dobrá a praktická zbraň.

Dřevěné nunchaku STRAIGHT

Sai

A nakonec tu máme můj nejnovější přírůstek do sbírky. Bojové ninja vidlice Sai, známé z mnoha filmů a seriálů. Jsou velice pěkné a mnohem větší, než by si člověk o těchto zbraních myslel. Na svou velikost jsou nezvykle těžké, to díky té tlusté oceli. Trénink s nimi je velká zábava, dají se při něm také provádět různé triky. Například když držíte Sai za rukojeť a míříte bodcem dopředu a potom chcete Sai otočit a použít pro úder pěstí, chytnete palcem jeden z krátkých hrotů, pustíte rukojeť a jednoduchým pohybem Sai obrátíte a můžete použít tupý konec rukojeti. A pokud máte po ruce dalšího bojovníka se samurajským mečem, můžete si s vidlicemi Sai nacvičovat obranu proti útoku katanou.

Bojové vidlice SAI

Takže abych to shrnul, se všemi zbraněmi, které jsem na chladnezbrane.eu nakoupil, jsem více než spokojen. Vřele tuto stránku doporučuji všem, kdo má v těle ducha dávného Japonska.

Tým Chladné zbraně: "Velice děkujeme za tak krásnou recenzi. Sami bychom to lépe nenapsali :-)"