Mačety- historie a použití

Článek nám zaslal jeden z našich spokojených zákazníků :-)

MAČETY OBECNĚ A HISTORICKY

Tento článek jsem se rozhodl věnovat mačetám a mačetovým nožům. Když jsem i vás nakupoval poprvé, objednal jsem si vrhací mačetu, filipínský mačetový nůž a nepálský mačetový kukri nůž. Se všemi těmito produkty jsem nadmíru spokojen, a tak jsem se rozhodl napsat článek, ve kterém uvedu, kde všude se mačety používají a používaly, od kdy se používaly a k čemu byly používány. Doufám a věřím, že se vám tento článek bude líbit.

Mačeta MEGALODON

CO JE TO MAČETA?

Mačeta je zjednodušeně řečeno něco mezi dlouhým nožem a mečem. Čepel mačety je obvykle dlouhá od 30 do 50 centimetrů, jsou však i mnohem větší mačety, které měří 60 až 80 centimetrů. Avšak čepele nejsou rozměrné jen do délky, ale také do tloušťky, protože mačety jsou navrženy k hrubé práci. To je důvod, proč mají mačety čepele široké 2 až 3 milimetry.

MAČETY V ZEMĚDĚLSTVÍ

Mačetu najdeme prakticky ve všech tropických a subtropických zemích, kde se mačety používají k prosekávání hustých podrostů v deštných pralesích. Rovněž se zde používají i pro sekání zemědělských plodin, například cukrové třtiny. V zemích Latinské Ameriky se mačety používají i při běžných domácích pracích, jako je krájení potravin (obvykle velkého ovoce), jako sekáček na maso a samozřejmě i na práci se dřevem. Kromě toho zde můžeme vidět i běžné lidi, kteří používají mačety i na štípání kokosových ořechů a práci na zahradě. I tady v Česku se mačeta velmi dobře hodí na sekání plevele.

Mačeta FOREST

MAČETA JAKO ZBRAŇ

Vzhledem k tomu, že jsou mačety v tropických zemích snadno dostupné na každém rohu, používají se kromě běžných prací i jako válečná zbraň. Nejčastěji to můžeme vidět v Africe, kde jsou mačety používány v nikdy nekončících kmenových válkách. Mačety hrály i velkou roli i během Rwandské genocidy, o které se zmíním později. Ani v Americe tomu není jinak. Tajná organizace známá jako Lidová armáda Boricua je neoficiálně známá i jako „macheteros“, protože jejími hlavními členy jsou bývalí dělníci z plání s cukrovou třtinou, kteří používali právě mačety.

Mačeta CLAYMORE

HISTORICKÉ POUŽITÍ MAČET

Jedním z nejznámějších případů, kdy mačety sehrály významnou roli ve válečných konfliktech, je britská invaze na Kubu v roce 1762. V té době Britové napadli Kubu v bitvě o Havanu a partyzáni, převážně rolníci pod vedením muže jménem Pepe Antonio, použili mačety na obranu svého města. Mačeta se navíc ukázala i jako ikonická zbraň ve válce za nezávislost kuby v letech 1868 až 1898, i když byla na bitevním poli této války použita jen minimálně. Carlos Manuel de Céspedes, majitel cukrovaru La Demajagua poblíž města Manzanillo, osvobodil 10. října 1868 otroky a vedl je ve vzpouře proti španělské vládě, vyzbrojené mačetami.

Mačety také hrají klíčovou roli v současném boji s terorismem na Filipínách. Na filipínských ostrovech směrem k Indonésii a Malajsii žije silná muslimská komunita. Už dávno před Jedenáctým zářím došlo ke střetu s militantními islamistickými frakcemi. V roce 1994 tyto frakce provedly řadu útoků, které způsobily smrt několika desítek turistů a stovek Filipínců. Tato organizace je na Filipínách obecně známá jako Abu Sayyaf, ale ve zbytku světa je známá jako Al-Kajda. Abu Sayyaf se ukrývá hluboko v džungli, a tak není možné proti ní bojovat normálními metodami. Proto se v roce 1995 prosadil výcvik vražedné variace místního bojového umění Eskrima. Základem tohoto umění je boj s nožem. Filipínští vojáci si pro boj zvolili domorodou dvoubřitou mačetu zvanou „Bolo“. Její zakřivená těžká čepel se na Filipínách používá stovky let k prosekávání stezek v husté džungli. Filipínští partyzáni, kteří ve Druhé světové válce neuspěli při střeleckých zkouškách, fasovali místo pušky Bolo.

Nechvalně proslulá se však mačeta stala během takzvané Rwandské genocidy. Rwanda je malá země uprostřed Afriky. Není tu ani ropa ani naleziště zlata, přesto se zde odehrála nejhorší genocida konce minulého století. Ve Rwandě vždycky soupeřily o moc dva kmeny: Tutsiové (14 procent obyvatelstva, kteří ale byli u moci od 16. století do roku 1961) a Hutuové (85 procent obyvatelstva, ale vládli až od roku 1961). V létě roku 1993 bylo uzavřeno křehké příměří. Brzy se objevily zprávy, že zde vznikla radikální organizace, která hodlá vyřešit národnostní problémy jednou provždy. Téměř podle nacistického vzoru. Jsou sepsány seznamy Tutsiů, jsou nakoupeny tisíce mačet (jsou zde totiž nejlevnější), v každé oblasti států je vytvořena buňka vládních zabijáků. V roce 1994 začne válka, která se však dodnes označuje jako genocida. Během pouhých 100 dní zemřelo milion lidí, to je 10 000 lidí každý den! Většině z nich byla useknuta hlava mačetou.

MAČETA JAKO SYMBOL

Kromě praktických užití je však ještě jedna role mačeta: symbolika. Existuje hned několik případů. Jednou z nich je africký stát Angola, který má mačetu na své vlajce a dokonce i státním znaku.

Dalším příkladem je tajná operace amerického letectva během války ve Vietnamu, kdy skupina amerických stíhaček, maskovaná jako stíhací bombardéry, vylákaly do vzduchu pomocí rafinované lsti komunistické stíhačky a polovinu jich zničily. Tato operace dostala krycí jméno „Operace Bolo“. Ano, podle té filipínské mačety.

Vlajka Angoly

VÝSKYT VE FILMECH

Jako u většiny chladných zbraní můžeme i mačetu vidět v několika filmech. Asi nejznámějším takovým filmem je akční film „Machete“. Dále ji můžeme vidět v úspěšném sci-fi seriálu „Terra Nova“, kde mačety používají v husté džungli. A samozřejmě můžeme několik mačet vidět i ve filmu „Hunger Games“, kde je na krátký okamžik vidět mačetový nůž Khukri.